site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator SZKOŁA separator wymiana młodzieży separator POCZDAM 2006
Dnia 20 marca 2006 r. dziesięcioosobowa grupa wraz z panią mgr Martą Aleksiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, wyruszyła na 5- dniową międzyszkolną wymianę młodzieży do Poczdamu, koło Berlina. W wymianie uczestniczyli następujący uczniowie: Łukasz Płachta, Gabriela Wiśniewska, Piotr Sumara z 2 LO, Żaneta Woda, Sabina Borowiec, Tomasz Jakóbczyk z 1 LH, Tobiasz Stróżak, Dawid Baniak, Dawid Lechowicz z 1 Bu i Marcin Marcinkowski z 1 ME. Dotarliśmy na miejsce na godzinę 19.00 i zostaliśmy mile przywitani przez grupę niemiecką ze szkoły Friedrich Wilhelm von Steuben Gesamtschule.

Po poczęstunku, ciepłej herbatce i wymianie prezentów każdy z nas udał się do swojej niemieckiej rodziny. Drugiego dnia o godzinie 9.45 zebraliśmy się na świetlicy szkolnej, skąd wyruszyliśmy na zwiedzanie Poczdamu. Zwiedziliśmy: Glinka-Brücke, Cecilienhof, Neuer Garten, pałac Sanssouci, centrum miasta i Bramę Brandenburską. W czasie wolnym mieliśmy okazję pochodzić po sklepach i obejrzeć centrum miasta. Wróciliśmy około godziny 17.00. Popołudnie i wieczór spędziliśmy z naszymi rodzinami.

Trzeciego dnia znowu zwiedzaliśmy. Tym razem pojechaliśmy do Berlina. Spacerowaliśmy aleją Unter den Linden, którą doszliśmy pod Bramę Brandenburską. Zobaczyliśmy Reichstag, czyli miejsce gdzie obraduje parlament niemiecki i urzęduje kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zwiedziliśmy także najstarszy uniwersytet w Berlinie, Katedrę Niemiecką. W czasie wolnym zwiedziliśmy wiele salonów samochodowych oraz wielkie centrum handlowe. Niektórzy z nas wybrali się na stadion Herthy Berlin, na którym odbędzie się inauguracja Mistrzostw Świata. Obecnie w Niemczech panuje gorączka przed Mundialem, wszędzie można spotkać symbole i maskotki mundialowe.

Wieczór spędziliśmy w dyskotece Meksykańskiej. Czwarty dzień, nazwany „Japanischer Tag” (dzień japoński) spędziliśmy w szkole. Najpierw rozegraliśmy dwa mecze: siatkówki i piłki nożnej w mieszanych składach. Potem zaproszono nas na pokaz Aikido przygotowany przez uczniów szkoły niemieckiej. W południe mieliśmy okazję gotować z japońskim kucharzem. Przygotowaliśmy Suszi, zupę i deser ryżowy. Po spożyciu japońskich potraw robiliśmy zwierzątka – Origami.

Potem rozeszliśmy się do swoich rodzin. Wieczorem spotkaliśmy się i wspólnie spacerowaliśmy po mieście. Piątego dnia byliśmy na pięciu godzinach lekcyjnych w szkole. Po lekcjach poszliśmy na zakupy do Stern-Center. Wróciliśmy zmęczeni na obiad do szkoły. Po obiedzie wróciliśmy do domów, aby przygotować się na bal. Spotkaliśmy się o godzinie 18.00 na balu zorganizowanym z okazji 10-lecia szkoły. Impreza była bardzo udana i wszyscy się dobrze bawili.

Ostatniego dnia wszyscy spotkaliśmy się przed szkołą, gdzie zostaliśmy pożegnani przez naszych kolegów. Wyruszyliśmy do Polski o godzinie 10.00. W domu byliśmy dopiero około 21. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dni spędzonych w Poczdamie, poznaliśmy nowych, ciekawych ludzi, dużo zwiedziliśmy. Mieliśmy okazje poznać życie rodzin niemieckich na co dzień. I oczywiście podszkoliliśmy swój język.
image
image
image
image
ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA