site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator SZKOŁA separator wymiana młodzieży separator POCZDAM 2004
W dniach od 05.05.2004. do 10.05.2004. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Brzesku przebywała w Poczdamie w ramach wymiany polsko - niemieckiej ze szkołą Friedrich Wilhelm von Steuben Gesamtschule.

W pierwszym dniu pobytu uczniowie z ZSP Nr 2 zwiedzili szkołę w Poczdamie, park i zamek Sancoucci. Następnego dnia odbyła się praca w grupach i dyskusja na temat ,Niemcy- Polska - nieznani sąsiedzi". W czasie tych zajęć młodzież z Polski i z Niemiec podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą o kraju swoich sąsiadów. W czasie dyskusji uczniowie obalili wiele wzajemnych uprzedzeń i przesądów, jakie panują w ich krajach. Po południu uczniowie uczestniczyli w ,Dniu Europy." Wysłuchali wykładu o szansach młodzieży w Europie, wzięli udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej.

Drugie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Daniel Kaczmarczyk z kl. 3M. Wieczorem wszyscy bawili się wspólnie na dyskotece.

W następnych dniach młodzież z ZSP Nr 2 w towarzystwie swoich kolegów z Poczdamu zwiedziła Berlin. Oglądali nowe obiekty futurystycznej metropolii, parlament niemiecki, siedzibę rządu oraz pozostałości muru Berlińskiego. Młodzież zwiedziła także Pałac Republiki i jedną z najwyższych w świecie wież telewizyjnych, obiekty, które za czasów NRD stanowiły symbole potęgi państwa socjalistycznego.

W historycznej części Berlina zobaczyli ratusz miejski, katedrę berlińską i Bramę Brandenburską. Sobotę uczniowie spędzili w gronie rodzinnym u swoich kolegów. Wieczorem odbyło się uroczyste pożegnanie przygotowane przez gospodarzy i ich rodziców.

Poprzez realizację poszczególnych punktów tego programu młodzież obu krajów mogła zbliżyć się i zintegrować. Wspólnie spędzane wieczory, wspólne zwiedzanie, ognisko i udział Polaków i Niemców w ,Dniu Europy" oraz w programie ,Polska-Niemcy- nieznani sąsiedzi" pozwoliły młodzieży pozbyć się wzajemnych uprzedzeń, a także poznać sposoby spędzania wolnego czasu w obu krajach.

Zarówno młodzież z Polski jak i z Niemiec była bardzo zadowolona. Nawiązały się przyjaźnie, które chcą utrzymywać. Młodzież z Polski miała możliwość zastosować w praktyce znajomość języka niemieckiego. Dla wielu z nich spotkanie to stało się doskonałą motywacją do dalszej, intensywniejszej nauki języka niemieckiego. Była to nasza druga wymiana polsko-niemiecka.
image
image
image
image
ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA