site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator SZKOŁA separator wymiana młodzieży separator POCZDAM 2003
W dniach od 08.05.2003. do 17.05.2003. odbyła się polsko - niemiecka wymiana młodzieży w Niemczech. Szkołą partnerską dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku jest Friedrich- Wilhelm - von - Steuben - Gesamtschule in Potsdam. W wymianie wzięło udział 14 uczniów z Polski i 12 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki języka niemieckiego mgr Marta Aleksiewicz i mgr Beata Biernat.

Celem spotkania młodzieży było poszerzenie wzajemnej wiedzy o swoich krajach, kulturze narodowej, historii i mentalności kraju partnerskiego oraz przezwyciężanie barier, stereotypów i uprzedzeń zakorzenionych w mentalności i kulturze, a także doskonalenie języka niemieckiego w bezpośrednim kontakcie z Niemcami.

Po przybyciu do Poczdamu, 08.05.2003. zostaliśmy powitani w szkole przez dyrektora, pana Brandy, organizatorkę wymiany, panią Marlies Friedrich, uczniów i ich rodziców. Potem zostaliśmy zakwaterowani u rodzin. Następny dzień, 09.05. rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły. Po obejrzeniu poszczególnych pracowni przedmiotowych uczniowie z Polski udali się ze swoimi gospodarzami na lekcje. Potem wszyscy wzięliśmy udział w dyskusji z ministrem edukacji narodowej i sportu, panem Steffen Reiche na temat problemów oświaty związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej. Po południu odbyły się obchody Dnia Europy, z udziałem zaproszonych gości, m.in. przedstawiciela ambasady Polski, członka Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w programie artystycznym. Występ naszych uczniów przygotowała pani mgr Wiesława Szydek. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na degustację kuchni niemieckiej.

Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Poczdamu. Obejrzeliśmy zespół pałacowo-parkowy Neuer Garten, pałac Cecilienhof, w którym odbyła się konferencja poczdamska, osadę rosyjską i stare miasto. Niedzielę uczniowie spędzili w rodzinach niemieckich. W poniedziałek, 12.05. uczniowie uczestniczyli w lekcjach. Po dwóch godzinach udaliśmy się do portu, skąd wypłynęliśmy statkiem na wycieczkę po rzece Havel. Po południu uczniowie zagrali w piłkę nożną. Dnia 13.05. młodzież brała udział w dwóch godzinach lekcyjnych. Następnie wyruszyliśmy do parku Sanssouci. Podczas wędrówki przez ten słynny kompleks obejrzeliśmy zamki-rezydencje królów pruskich z XVIII wieku, między innymi Neues Palais i pałac Sanssouci. Wieczorem uczniowie zagrali z gospodarzami w kręgle.

We wtorek, 14.05. pojechaliśmy do Berlina. Zwiedzanie zachodniej części stolicy rozpoczęliśmy od placu Poczdamskiego. Później oglądaliśmy nowe obiekty futurystycznej metropolii, parlament niemiecki, siedzibę rządu. Mieliśmy również okazję zobaczyć pozostałości muru Berlińskiego. Dzień 15.05. był przeznaczony na wędrówkę po Berlinie wschodnim. Oglądaliśmy Pałac Republiki i jedną z najwyższych w świecie wież telewizyjnych, obiekty, które za czasów NRD stanowiły symbole potęgi państwa socjalistycznego. W historycznej części Berlina zwiedziliśmy również ratusz miejski, katedrę berlińską oraz galerię narodową. Wędrówkę zakończyliśmy spacerem przez słynną aleję "Unter den Linden", której koniec wyznacza Brama Brandenburska.

W piątek, 16.05. uczniowie uczestniczyli rano w lekcjach. Następnie pojechaliśmy do ogrodu botanicznego utworzonego na miejscu stacjonowania wojsk radzieckich. Odwiedziliśmy także Bornstedt, małą osiemnastowieczną posiadłość królewską. Obejrzeliśmy zabudowania dworku, w których mieszczą się browar, piekarnia, oraz zakład produkcji szkła.

Wieczorem odbyło się spotkanie pożegnalne, przygotowane przez rodziców uczniów niemieckich. Młodzież obu krajów wspólnie gotowała w szkolnej kuchni potrawy na kolację. Na zakończenie spotkania oficjalnie podziękowaliśmy za wysiłek włożony w organizację naszego pobytu, oraz zaprosiliśmy stronę niemiecką do naszej szkoły.

Wyjazd nastąpił dnia 17.05. Uczniowie powracali do kraju z dużym bagażem doświadczeń. Dzięki bliskim kontaktom z młodzieżą mieli możliwość poznać prawdziwe oblicze narodu niemieckiego, a więc zweryfikować własne sądy, stereotypy, lub uprzedzenia.
image
image
image
image
ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA