site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator SZKOŁA separator wymiana młodzieży separator BRZESKO 2003
W dniach od 18.09.2003. do 27.09.2003. młodzież ze szkoły partnerskiej Friedrich- Wilhelm- von - Steuben- Gesamtschule w Poczdamie przebywała w ramach rewizyty w Brzesku. W czwartek wieczorem po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły mgr Bogdana Hajdugę młodzież i nauczyciele zostali zakwaterowani w rodzinach polskich. W czasie tygodniowego pobytu gości w Polsce staraliśmy się zapewnić im wiele atrakcji.

W piątek 19. września młodzi Niemcy wzięli udział w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego. Potem zwiedzili szkołę. Po południu odbył się wieczorek powitalny na ranczo Pasja, gdzie młodzież miała okazję pojeździć konno i bryczką. Następnego dnia zorganizowaliśmy naszym gościom wycieczkę do Zakopanego. Wspólnie wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, skąd można było podziwiać piękno krajobrazu górskiego. Trasę powrotną pokonaliśmy pieszo. Potem zwiedziliśmy Krupówki. Niedzielę młodzież spędziła w gronie rodzinnym.

W poniedziałek odbyła się wycieczka do kopalni soli w Wieliczce. Po południu młodzież obejrzała występ działającego w szkole zespołu Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, który przedstawił typowe dla regionu tańce ludowe. Wieczorem wszyscy wspólnie zagrali w siatkówkę. Wtorek, 23.09. spędziliśmy w Krakowie, zwiedzając Wawel, Sukiennice, Rynek, Kościół Mariacki, ulicę Floriańską.

W środę uczniowie niemieccy i polscy wzięli udział w lekcji historii o rycerstwie średniowiecznym. Mogli przekonać się na własne oczy jak wyglądał rynsztunek rycerski oraz ówczesna moda kobieca. Po lekcji obejrzeli zaimprowizowane walki rycerskie. Każdy mógł też spróbować strzelić z łuku do celu. W czwartek udaliśmy się do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie młodzi Niemcy i Polacy wspólnie złożyli kwiaty przed ścianą śmierci.

W piątek młodzież uczestniczyła w lekcjach języka angielskiego, rosyjskiego i informatyki. Potem zwiedziliśmy zamek w Dębnie. Po południu rodzice zorganizowali wieczorek pożegnalny. Zarówno młodzież z Polski jak i z Niemiec była bardzo zadowolona ze spotkania. Wspólnie spędzane wieczory, mecz piłki siatkowej, wycieczki, wspólne grilowanie pozwoliły młodzieży pozbyć się wzajemnych uprzedzeń, a także poznać sposoby spędzania wolnego czasu w obu krajach. Młodzież niemiecka powiedziała w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej, że czuła się u swoich polskich rówieśników jak u siebie w domu. Wielu z nich, którzy sądzili, że w Polsce jest bieda zmieniło zdanie.

Młodzież z Polski miała okazję zastosować w praktyce znajomość języka niemieckiego. Dla wielu z nich spotkanie to stało się doskonałą motywacją do dalszej, intensywniejszej nauki i doskonalenia języka naszych sąsiadów.
image
image
image
ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA