site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności separator szukaj
aby odszukać informacje nie trzeba wpisywać całej nazwy - wystarczy jeden wyraz
możliwe jest także wyszukiwanie wg daty (format: rrrr-mm-dd) oraz wg autora informacji
wyniki wyszukiwania:
wyniki archiwalne są reprezentowane przez szare tło daty
10
11-2017
ZEMSTA W TEATRZE IM. J. SŁOWACKIEGO
JAKUB SYNOWIEC 2TB
wydarzenia
Dnia 30 października 2017 roku wybraliśmy się, wraz z całą klasą 2TB, wychowawczynią mgr inż. Magdaleną Kucią i dr Anną Skoczek do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na spektakl pod tytułem ,,Zemsta” Aleksandra Fredry. Motyw kłótni o mur pomiędzy Cześnikiem Raptusiewiczem a Rejentem Milczkiem został przedstawiony przez bardzo znanych aktorów, którzy pokazali, że sztuka ta ma wymiar ponadczasowy. Zazdrość, zawiść, mściwość, a także i pycha wciąż są w nas, a są to przywary polskiej szlachty, przedstawionej w komedii Fredry. Przypomnijmy: Cześnik chce się żenić z Podstoliną, ona daje mu słowo, ale dochodzi do awantury z Rejentem, który naprawia mur, a Cześnik tego nie chce. Rejent, gdy dowiedział się o planach matrymonialnych Cześnika, proponuje Postolinie małżeństwo ze swoim synem Wacławem i Postolina godzi się. Przeraziło to Papkina:

PAPKIN
na stronie
Co ja słyszę! Co, u kata!
Zdmuchnął żonę Cześnikowi

Papkin dziwi się Postolinie:
PAPKIN
Podstolino! mam dać wiarę?
Co to znaczy? gdzie sumienie? 

Postolina obiecała rękę Cześnikowi i nie dotrzymała słowa, jest człowiekiem bez honoru. Rezygnuje z Cześnika, który choć porywczy, jest doświadczony i ma odpowiednią pozycję, a wybiera Wacława, bo jest „młody i przystojny” – jak to określiła nasza koleżanka Kinga, podczas omawiania spektaklu na lekcji. Ale ten wybór kompromituje ją. Postolina traci i majątek, który przypada Klarze, i szacunek. Cześnik z kolei, chcąc zemścić się na Rejencie, wyprawia wesele Klarze i Wacławowi, o czym z satysfakcją informuje Rejenta:

CZEŚNIK
Tyś mi ukradł moją wdowę,
By ją zmienić na synowę —
Jam zatrzymał twego syna,
By mu sprawić tu wesele —
Masz więc byka za indyka. 

Widz przekonuje się, że kradzież nie dotyczy tylko rzeczy materialnych, ale dokonują jej ludzie, którzy nie mają honoru. O tym, że sztuka ta dotyczy naszego społeczeństwa świadczą także współczesne stroje aktorów. Papkin wystąpił w czarnym, wyciągniętym swetrze, Rejent w eleganckim garniturze, Cześnik w podkoszulku, Wacław w koszuli i trampkach. W sztuce tej ukryty jest też inny ponadczasowy przekaz. W dzisiejszych czasach człowiek patrzy na wygląd zewnętrzny i drugiego ocenia po wyglądzie. Rejent nie ma odwagi, by rozmówić się z Cześnikiem lecz knuje za jego plecami i z wynajętymi robotnikami pomawia go o takie zachowania, które nie miały miejsca.

REJENT
Więc was zbili,
napisawszy
Skaleczyli?

Mularz (murarz)
A, broń Boże!

REJENT
Nie, serdeńko?

MULARZ
Ach, nie.

REJENT
Przecie
Znak, drapnięcie? 

MULARZ
pomówiwszy z drugim
Znajdziem może.

Podobnie zachowuje się Papkin – „lew północy”. Przechwala się gdzie to nie był i co nie robił, ale w towarzystwie swego pana staje się uniżonym sługą. Cześnik mówi mu to wprost:

CZEŚNIK
Czym ja zechcę, Papkin będzie,
Bo mnie Papkin słuchać musi. 

Papkin przytakuje więc Cześnikowi i zjednuje go pochlebstwem, ale gdy tylko ten znika za sceną, służący „na stronie” mówi o nim źle. Jest to przykład obłudy i fałszu. Pan cieszy się, że usłyszał, to co chciał usłyszeć i nie domyśla się, że to spryt i hipokryzja sługi, który liczy, że takie zachowanie mu się opłaci. Plotki i intrygi stają się głównym tematem „Zemsty”. Czemu tak się dzieje? Akcja utworu Fredry rozgrywa się w zaścianku, małej wsi (prototypem jest zamek w Odrzykoniu) na prowincji Rzeczypospolitej. Sprawy, o których mówią, bohaterowie są mało ważne, błahe, drobne, mało znaczące. Oni nie rozmawiają o problemach kraju, czyli takich, które są ważne dla obywateli, ale o codziennych sprawach, o tym co się dzieje u sąsiada, o dziurze w murze, dlatego takie zachowanie, dziś nazywamy zaściankowym czy prowincjonalnym.

Moim, a także większości zdaniem, sztuka jest świetną adaptacją komedii Fredry. Podobały nam się różne rzeczy. Krzysztofowi bardzo spodobał się sam budynek teatru, Radek dostrzegł popularnych aktorów i ich świetną grę. Maciej Jackowski gra Cześnika Raptusiewicza, Hanna Bieluszko - Podstolinę,  Feliks Szajnert - Józefa Papkina, Karolina Kamińska – Klarę, Rafał Sadowski – Wacława. Grześka urzekła muzyka, a Marcin, jak to Marcin, skupił się na pięknej, młodej dziewczynie – Klarze. Jednakże, ku mojemu zdziwieniu nie wszyscy wyszli z sali uśmiechnięci. Mateusz, był zawiedziony bardzo ubogą scenografią. Natomiast wszyscy zwrócili uwagę na to jak aktorzy mówią swoje role: głośno i wyraźnie, z odpowiednią intonacją i akcentem, to jest tak, jak się od nas oczekuje na lekcjach, podczas odpowiedzi ustnych i na maturze. Podsumowując, „Zemstę” w Teatrze im. J. Słowackiego warto obejrzeć.