11-2019
BUDOWANIE ŚCIEŻKI KARIERY PRZEZ WOLONTARIAT
M. ZAMIATAŁA, M. DZIEŃ
W maju 2019r. nasza szkoła podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem Regiony Nowych Szans VESNA, w ramach której uczniowie wzięli udział w projekcie „Budowanie ścieżki kariery przez wolontariat”, finansowanym ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Projekt, w którym uczestniczyło 30 uczniów z klasy 2TH, 2TGG, 2TI oraz gościnnie uczniowie innych klas, trwał do października 2019r. Jego celem była przede wszystkim popularyzacja wolontariatu, wzrost zaangażowania w działania społeczne, rozwój aktywności obywatelskiej i przedsiębiorczości.

W trakcie wielu godzinnych warsztatów realizowane były następujące formy zajęć:
  • Szkolenie „Wolontariat – budowanie ścieżki kariery” oparte na programie aktywizacji zawodowej „Spadochron”
  • Warsztaty – „młodzieżowe Warsztaty Ożywienia gospodarczego” oparte na programie aktywizacji zawodowej „Spadochron” dotyczące tworzenia i realizacji inicjatyw lokalnych
  • Dni wolontariatu – promocja lokalnych przedsiębiorców, edukacja przez zabawę – program animacyjny
  • Podróż po lokalnym rynku pracy – zapoznanie uczestników z lokalnymi przedsiębiorcami
  • Konkurs – „Najlepsza inicjatywa lokalna”
Podsumowaniem projektu był Dzień Wolontariatu oraz dwudniowa wycieczka po lokalnym rynku pracy.

Dzień Wolontariatu odbył się w naszej szkole 10 października 2019r. W wydarzeniu tym udział wzięła cała społeczność szkolna. Jego celem było zaprezentowanie przez uczestników projektu wypracowanych inicjatyw uczniowskich oraz integracja. Odbyły się m.in. animacje, konkurs na najlepszą kreację, warsztaty muzyczne. Społeczność szkolna wybrała zwycięską inicjatywę wolontariacką stworzoną przez grupę „Zielonkowi Pomocni” z klasy 2TH. Będą oni wolontariuszami w Domu Dziecka w Jasieniu. Zorganizują warsztaty tematyczne, zajęcia integracyjno – sportowe oraz zbiórkę najpotrzebniejszych materiałów.

Należy także dodać, że Prezes Stowarzyszenia pani Bożena Malaga-Wrona na ręce Pana Dyrektora przekazała tego dnia nagrodę dla szkoły za udział w projekcie w postaci bonu o wartości 3.000 zł. Bony pieniężne wręczono także wyróżnionej grupie „Zielonkowi Pomocni”.

W dniach 17 – 18 października 2019r. uczestnicy projektu odbyli „Podróż po lokalnym rynku pracy”. Uczniowie odwiedzili m. in. przedsiębiorstwo „Goplast” w Gosprzydowej, gospodarstwo agroturystyczne w Czchowie „Jaśminowy Sad”, zawitali do Stowarzyszenia w Iwkowej „Na Śliwkowym Szlaku” i wspólnie wyruszyli na wieżę widokową Szpilówkę. Kolejnym punktem na trasie było przedsiębiorstwo turystyczne „Jordanowa” oraz przedsiębiorstwo hodowli ryb i agroturystyki „Smażalnia ryb” w Żmiącej. Ponadto wzięli udział w warsztatach z edukacji konsumenckiej.

Poprzez udział w projekcie uczniowie poznali istotę i zalety wolontariatu, zdobyli wiedzę jak tworzyć, składać i monitorować dokumenty aplikacyjne. Dowiedzieli się, jak mogą działać społecznie rozwijając przy tym swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie zawodowe.