11-2017
MECHATRONICY W CHMURZE EDUKACYJNEJ
KRZYSZTOF LEŚ
W dniach 17 – 19 listopada 16 mechatroników z klas 2 i 3 TMe uczestniczyło w zajęciach praktycznych organizowanych przez wyższe uczelnie w ramach małopolskiej chmury edukacyjnej współfinansowanej przez Unię Europejską.

Po przyjeździe na AGH w sobotę uczniowie przystąpili do ćwiczeń w budowie modeli przestrzennych 3D w systemie CATIA pod przewodnictwem dr inż. Zbigniewa Śliwy. Następnie młodzież udała się na Uniwersytet Pedagogiczny, gdzie pod przewodnictwem mgr Tomasza Heiliga uczniowie zaprojektowali i zmontowali prosty układ elektroniczny z fotodiodą, tranzystorem bipolarnym i diodą LED. Mechatronicy dowiedzieli się również nieco o systemie mikroprocesorowym na przykładzie mikroprocesora ATMEGA. Po obiedzie uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum inżynierii miejskiej w Krakowie.

W niedzielę zajęcia w budynku B3 AGH rozpoczął dr inż. Piotr Dudek z zajęciami dotyczącymi projektowania elementów 3D i ich wykonaniem metodą drukowania. (metoda szybkiego prototypowania). Następnie młodzież udała się do budynku B2 gdzie miała okazję zobaczyć demonstrację sterowników PLC pracujących w sieci teleinformatycznej pod kierunkiem dr inż. Stanisława Flagi.

Na koniec mechatronicy mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą na Zielonce i pokazać co potrafią w dziedzinie połączeń układów pneumatycznych. Tą część warsztatów poprowadził dr inż. Roman Korzeniowski. Po zajęciach młodzież wypełniła test wyjścia oraz krótką ankietę dotyczącą szkolenia. Zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa oraz drobne upominki dla osób które wypadły najlepiej w teście.

Naukowe warsztaty weekendowe są jedną z form wsparcia realizowaną w ramach komponentu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w projekcie pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

Celem szczegółowym projektu w zakresie komponentu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej jest zapewnianie uczniom techników możliwości poszerzenia wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych oraz kształtowanie kompetencji kluczowych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.