06-2017
XXXIV SYMPOZJUM KLUBU SZKÓŁ WESTERPLATTE
JADWIGA JEMIOŁO
XXXIV Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte odbyło się w tym roku w malowniczych Myślenicach. Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Obrońców Westerplatte. Do Myślenic wybraliśmy się z 5-osobową delegacją w składzie: Izabela Małek, Karolina Budyn, Krystian Musielski, p. Jadwiga Jemioło. Później dołączył do nas p. Dyrektor Jerzy Soska. W tegorocznym Sympozjum uczestniczyło 27 szkół, członków Klubu, z całej Polski. Już pierwszego dnia 30 maja, po przyjeździe na miejsce, członkowie powitani zostali przez Dyrektora Szkoły p. Beatę Chrapek - Paciorek oraz Prezesa Zarządu Klubu Szkół Westerplatte p. Adama Szatkowskiego. Nasza delegacja otrzymała od gospodarzy materiały promujące Myślenice.

1 czerwca po śniadaniu, ubrani na galowo, wraz z naszym Sztandarem, wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu Sympozjum na dziedzińcu Szkoły Podstawowej Nr 2 w Myślenicach. W uroczystości wzięła udział orkiestra, w asyście której udaliśmy się na Mszę Św. za Ojczyznę. Następnie przemaszerowaliśmy na Rynek gdzie odbył się Apel Pamięci. Dalsza część uroczystości odbyła się z udziałem m.in. takich osób jak: Pan Mirosław Sanek, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pan Jarosław Szlachetka, Poseł na Sejm RP, Pan Piotr, Ćwik, Wicewojewoda Małopolski, Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty, Pan Józef Tomal, Starosta Powiatu Myślenickiego, Pan Maciej Ostrowski, Burmistrz Miast i Gminy Myślenice, Pan Adam Szatkowski, Prezes Klubu Szkół Westerplatte i przedstawicieli rodzin westerplatczyków, społeczności szkolnej i lokalnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Tam też podsumowano tegoroczne konkursy, do których zgłoszono prace naszych uczniów. W konkursie plastycznym pt. „ Ty to masz szczęście, że w tym momencie, żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą”, III miejsce zajęła uczennica: Karolina Smaluch, pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia: Aleksandra Musiał, Gabriela Mrówka, Klaudia Kałuża. Część oficjalną zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 z Myślenic i okolic. Wieczorem po kolacji odbyła się dyskoteka dla młodzieży.

Byliśmy zachwyceni miłym przyjęciem i organizacją. Mamy nadzieję w przyszłym roku także godnie reprezentować naszą szkołę.

Hymn Klubu wybrany został w wyniku konkursu na XI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Została nim "Pieśń o chwale". Słowa hymnu napisała Jolanta Gałkowska, muzykę Stefan Dąbrowski, nauczyciele SP 1 w Rypinie.

Pieśń o chwale
Z pamięci i chwały wyrosła ta pieśń
i z mocy ich czynów walecznych.
O tych zaśpiewajmy, co wrześniowe dni
na Westerplatte przeszli.

Ze śladów historii przyszłość wyrasta,
to my jej godnymi piewcami.
Zawiążmy dziś przeto przyjaźni tej krąg,
pamięci hymn śpiewajmy.

Ich Westerplatte wciąż żyje i trwa,
co dzień nasze trudy dźwigamy.
Nić męstwa więc mocno pochwyćmy dziś znów,
nieśmy w przyszłość przed nami.

Refren:
Niech płynie pieśń w szeroki świat
i głosi pokoleniom,
że wyrastamy z ojczyzny tej,
która "nie gubi bohaterów".