06-2018
MACBETH CHARACTER LIST – CLIL NA LEKCJACH
ANNA SKOCZEK
8 czerwca 2018 roku na języku polskim w klasie 1TMe odbyły się ostatnie, w tym roku szkolnym, lekcje z wykorzystaniem j. angielskiego i metodologii CLIL. Tym razem uczniowie poznawali fragmenty „Makbeta” w oryginale:

„ When shall we three meet again In thunder, lightning, or in rain... (First Witch, Act1, scene1) Mistrzowską interpretację tekstu zaprezentowano z audiobooka. Omówienie postaci „Makbeta” poprzedziła lekcja na temat Szekspira – The life of Shakespeare. Uczniom wyświetlono jego życiorys po angielsku, następnie jedna grupa dostała kartkę z wybranym rokiem, inna z opisem wydarzenia. Zadanie polegało na połączeniu roku z wydarzeniem i tak z rozsypywanki ułożono biografię Szekspira.

The life of Shakespeare

Następnie, również w formie rozsypywanki, uczniowie dopasowywali definicje do gatunków literackich, które Szekspir uprawiał.
Na koniec mieli odtworzyć w porządku chronologicznym akcję lektury i rozpoznać listę postaci. Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet to była praca w grupach już w j. polskim. Metodologia CLIL, chociaż wymaga dużo pracy ze strony nauczyciela i przygotowanie lekcji z wykorzystaniem CLIL zajmuje dużo czasu, to wnosi element atrakcyjności i wyzwala aktywność młodzieży. Ale trzeba też przyznać, że czytanie fragmentów Szekspira w oryginale – it was huge challenge!