11-2017
2017 – ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI
LAURA TOMCZYK 2TB
Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.

W obchody Roku Kościuszki włączyli się uczniowie klasy 2TB, którzy wraz z wychowawczynią mgr inż. Magdaleną Kucią i dr Anną Skoczek w dniu 30 października 2017 roku wybrali się do Krakowa.

Na płycie Rynku Głównego znajduje się tablica upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki. Składając ją, 24 marca 1794 roku, ogłosił tym samym akt powstania narodowego, które od jego nazwiska nazywane jest powstaniem kościuszkowskim. Tekst przysięgi brzmiał:

„Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego.”

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęła się 24 marca 1794 roku i trwała do 16 listopada 1794. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej po II rozbiorze Polski (1793). Najważniejsze wydarzenia tego powstania to wygrana bitwa pod Racławicami - 4 kwietnia, ogłoszenie tzw. Uniwersału Połanieckiego - 7 maja, klęska pod Maciejowicami - 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.

Tablica na krakowskim rynku przypomina o tym wydarzeniu. Widnieje na niej napis:
„ NA TYM MIEJSCU
TADEUSZ KOŚCIUSZKO
PRZYSIĘGAŁ
NARODOWI POLSKIEMU
24 MARCA 1794”

W miejscu tym złożyliśmy kwiaty. Na wstędze napisano: „W Roku Kościuszki – klasa 2TB ZSP nr 2 w Brzesku”.

Tadeusz Kościuszko jest bohaterem dwóch narodów: Polski i Stanów Zjednoczonych. W 1794 roku był jedynym i najwyższym naczelnikiem powstania. Zmarł w Szwajcarii 15 października 1817 roku w Solurze. W 1818 roku pochowano go na Wawelu.