10-2015
KARBALA
IWONA PABIAN kl. 2TGs
11 września 2015 roku odbyła się premiera filmu „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, toteż wiele klas pójściem do kina zainaugurowało nowy rok szkolny. Film w kinie „Planeta” w Brzesku obejrzeli, wraz z wychowawcami, uczniowie następujących klas: 2zwb – wych. mgr Małgorzata Kubala, 2TMe - wych. mgr inż. Anna Witkowska, 3Ti - wych. mgr Wiesław Łanocha, 1Ti – wych mgr Zbigniew Chyl. Dodatkową projekcję, na prośbę dr Anny Skoczek, (film zdjęto już z afisza) zorganizowano 25 września 2015 roku dla klas 2TGs – wych. mgr inż. Krystyna Kaim, 4Te – wych. mgr Tadeusz Potocki oraz 2TMe – wych. mgr Mariusz Klimczak.

Film opowiada o wojnie w Iraku, która rozpoczęła się 20 marca 2003 roku pomiędzy koalicją sił międzynarodowych, głównie USA i Wielkiej Brytanii a armią iracką. Jej celem była „wojna z terroryzmem”, do której społeczność międzynarodowa przystąpiła po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Po trzech tygodniach walk obalono rząd Saddama Husajna i rozpoczęła się okupacja Iraku, trwająca formalnie do 2005 roku. Polska wzięła udział w interwencji zbrojnej i misji stabilizacyjnej w Iraku. Decyzja została podjęta 17 marca 2003 roku. Zgodę na udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego liczącego dwustu żołnierzy wydał, na wniosek Rady Ministrów, ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Film „Karbala” był inspirowany prawdziwą historią kpt. Grzegorza Kalickiego i jego żołnierzy . W rolach głównych zagrali: Bartłomiej Topa (Kalicki), Antoni Królikowski (sanitariusz Kamil Grad) Leszek Lichota (kapral Maleńczuk) Tomasz Schuchardt (porucznik Sobański), Michał Żurawski (sierżant Waszczuk „Starszy”) Piotr Żurawski (Waszczuk „Młody”), Piotr Głowacki (Galica), Łukasz Simlat („X”) Hristo Shopov (Getow), Atheer Adel (Farid).

Akcja filmu rozgrywa się w 2004 roku w Karbali, irackim mieście, do którego przybyło tysiące pielgrzymów na muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy; mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Mimo, że tracą kontakt z bazą nie poddają się i są gotowi stawić czoła wrogowi. Kalicki wraz ze swoim oddziałem ma na celu obronę City Hall. Siły sprzyjające reżimowi Husajna prowadzą propagandę, chcąc wzbudzić strach i obniżyć morale w żołnierzach koalicji, w głośnikach ulicznych słychać okrzyki: „śmierć Amerykanom, śmierć najeźdźcom”. Bojówkarze wzywają Polaków do poddania się. Biorą zakładników dzieci irackie, które przetrzymują w meczecie. Polacy i Bułgarzy postanawiają uratować ich. Z uwagą obserwujemy również zachowanie Irakijczyka Farida, który zdecydował się pomóc polskiemu sanitariuszowi Kamilowi Gradowi, ukrywając go w swoim domu. Gdy bojówki irackie porwały córkę Irakijczyka ten wystawił Kamila jako zakładnika.
W tym samym momencie oddział polsko- bułgarski napadł na meczet, uwolnił dzieci, broniąc w ten sposób City Hall. Podczas ataku Farid został postrzelony, widząc to jego córka ukryła się w płonącym pomieszczeniu, na ratunek jej wyruszył Kamil Grad i uratował życie Fatimie oraz jej ojcu. Sanitariusz za swoje zachowanie został okrzyknięty bohaterem, w ten sposób zrehabilitował się (na początku nie wykonał rozkazu dowódcy i nie udzielił pomocy rannemu, który zmarł). Na cześć wygranej walki w mieście została zawieszona polska flaga. Film wyróżnia się niezwykłą szczerością. Uwagę widza przykuwa również sytuacja, w której dwóch braci kłóci się ze sobą. Starszy brat Waszczuk twierdzi, że żołnierze biorą udział w wojnie ze względu na zaciągnięte kredyty i fakt, że mają rodziny na utrzymaniu, nie akceptuje przybycia do Iraku młodszego brata, któremu zarzuca, że chce być bohaterem. Muzyka w filmie pozwala odczuć emocje ludzi biorących udział w bitwie. Podobnie scenografia i plenery doskonale odzwierciedlają wygląd miasta w stanie wojny.

Dzięki wspaniałej grze aktorskiej film zasługuje na polecenie. Każdy kto go obejrzy, pozna okrutne tajemnice wojny oraz uświadomi sobie jak wielu ludzi ona zabija. Atak na Irak nie rozwiązał problemu terroryzmu na świecie. „Karbala” pokazuje, że wojna nie jest żadnym rozwiązaniem.