09-2015
EUROPA W SZKOLE
MARTA ALEKSIEWICZ
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku już po raz kolejny zostali nagrodzeni w międzynarodowym konkursie „Europa w szkole” organizowanym przez Stowarzyszenie Europa - Union w Niemczech pod patronatem Rady Europy, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Prezydenta Republiki Niemiec przy współpracy Starostwa Powiatowego w Tarnowie i w Brzesku.

Tym razem laureaci w nagrodę pojechali na tydzień do Niemiec.

Joanna Hebda 4TB, Piotr Krzysztof 3TI i Bartłomiej Bułatowicz 2zm wzięli udział w Europejskim Spotkaniu Młodych w niemieckim Ötzenhausen, w dniach 01.08.-08.08.2015. W seminarium, oprócz trzyosobowej grupy z Zielonki, uczestniczyły również dwie osoby z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz młodzież z Chorwacji, Grecji, Słowacji i Niemiec. Na zajęciach uczestnicy poznali historię Unii Europejskiej, jej symbole, organy i zasady działania. W międzynarodowych grupach młodzi ludzie dyskutowali o mobilności w Europie, wolności i tożsamości narodowej, prawach człowieka, panujących stereotypach oraz kulturach własnych krajów.

Podczas zorganizowanych wycieczek do Luxemburga i Strasburga zwiedzili Trybunał Sprawiedliwości i Parlament Europejski.

Wyjazd był dla naszej młodzieży doskonałą okazją do doskonalenia znajomości języka angielskiego i niemieckiego, poznania nowych ludzi i nawiązania międzynarodowych przyjaźni.