06-2018
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM AKADEMI GÓRNICZO-HUTNICZEJ W KRAKOWIE
MICHAŁ JEMIOŁO
W dniu 11 czerwca 2018 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole pracownika naukowo-dydaktycznego AGH, panią dr Jolantę Golenię. W trakcie pierwszej części spotkania na świetlicy szkolnej ponad stu uczniów technikum z klas pierwszych, drugich i trzecich miało okazję wysłuchania wykładu na temat liczb pierwszych. Pani doktor w ciekawy sposób przedstawiła historię badań nad liczbami pierwszymi, począwszy od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Następna część prelekcji dotyczyła zastosowania liczb pierwszych w kryptografii i sposobów poszukiwania coraz to nowych, i jak największych, liczb pierwszych. Jako ciekawostkę pani doktor podała kwoty pieniężne, które można otrzymać za znalezienie nowych odpowiednio dużych liczb pierwszych.

W drugiej części spotkania słuchacze zostali zapoznani z ofertą edukacyjną uczelni oraz zasadami i przebiegiem rekrutacji. W dalszej części wykładowczyni opowiedziała o konkursach organizowanych przez uczelnię: Diamentowy Indeks AGH oraz Ogólnopolska Olimpiadzy Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Ich laureaci są uprawnieni do podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku z pominięciem rekrutacji. Na zakończenie spotkania uczniowie dowiedzieli się o możliwości uruchomienia w naszej szkole zajęć w ramach Roku Zerowego AGH oraz ofercie innych dostępnych kursów przygotowujących do pojęcia studiów. Osoby zainteresowane odsyłam na stronę uczelni, a poniżej zamieszczam jeszcze kilka przydatnych linków.

www.oowee.pl
www.diament.agh.edu.pl
syllabus.agh.edu.pl
kandydaci.agh.edu.pl

Pani dr Jolancie Goleni serdecznie dziękujemy za przybycie do nas i ciekawą prelekcję dla młodzieży naszej szkoły. Mam nadzieję, że spotkanie to pozwoli uczniom lepiej przygotować się do podjęcia studiów wyższych i w sposób bardziej świadomy wybrać wymarzony kierunek.