site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności
21
03-2019
AKTYWNY I BEZPIECZNY POWIAT BRZESKI – SEZON TRZECI!
PATRYCJA PTAK-ŻOŁNA
Pierwszy Dzień Wiosny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 rozpoczął się uroczystą inauguracją akcji „Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski”. W jej ramach zorganizowaliśmy także kampanię, dotyczącą nietrzeźwych kierowców oraz coroczne zawody pierwszej pomocy.

Młodzież powitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: pan Andrzej Potępa Starosta Powiatu Brzeskiego, pan Kazimierz Brzyk - Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, pan Maciej Podobiński - Wicestarosta Brzeski, pani Justyna Wójtowicz – Woda - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brzeskiego, pan Jacek Frankowski - Członek Zarządu Powiatu oraz pan Krzysztof Przepiórka - Radny powiatu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz ratownictwa medycznego: Pan Bogusław Chmielarz - Komendant Powiatowy Policji w Brzesku, pani Monika Lis - starsza sierżant, pan Mirosław Pysno - aspirant sztabowy i pani Ewelina Buda- młodszy aspirant, pan Piotr Słowiak - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku oraz pan Dominik Machał - młodszy ogniomistrz, a także pan Krzysztof Cira - ratownik medyczny.

Akcję krótkimi przemówieniami zainaugurowali pan Dyrektor Jerzy Soska oraz pan Starosta Andrzej Potępa, dla których aktywność fizyczna to zarazem styl życia. Był to moment, w którym nauczyciele wf-u wraz z grupą młodzieży w ramach otwarcia rywalizacji wyruszyli w trasę.

„Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski” to kampania, która poprzez aplikację Endomondo, będzie przez pół roku mobilizować uczestników do rywalizacji w kategoriach: chodziarze, biegacze i rowerzyści. Zakończenie i posumowanie wyników nastąpi 31 sierpnia 2019 r. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców, znalazła się nasza nauczycielka wychowania fizycznego, pani Dorota Moszczyńska. Byliśmy dumni z Waszych osiągnięć w zeszłym roku i mamy nadzieję, że w obecnym też odniesiecie sukcesy w tej rywalizacji! Zachęcamy do udziału naszych uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników. Bądźcie Aktywnymi Mieszkańcami Powiatu Brzeskiego!

W kolejnej części uroczystości przeprowadziliśmy także kampanię dotyczącą nietrzeźwych kierowców. Głos zabrali Policjanci, którzy rozdali uczniom odblaski oraz zwrócili uwagę na kwestię bezpieczeństwa - nie tylko na drogach, ale także podczas spotkań sportowych, a szczególnie meczy piłkarskich. Ważny przekaz popłynął też od przedstawicieli Straży Pożarnej, którzy zaprezentowali problem dużej liczby zdarzeń drogowych, często spowodowanych przez używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu oraz przez nietrzeźwych kierowców.

Do wyobraźni uczniów szczególnie przemówiły spoty i filmy wyświetlane podczas spotkania, jak również słowa pana ratownika medycznego, który z tragicznymi skutkami nieodpowiedzialności kierowców spotyka się często.

Finałem spotkania były zawody pierwszej pomocy dla klas pierwszych, których inicjatorem jest pan Andrzej Tyrkiel. Drużyny rywalizowały w kilku konkurencjach, za które były oceniane przez komisję. Zwycięzcom z klas 1TMe, 1TH oraz 1TGG gratulujemy wiedzy i umiejętności!

Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszego spotkania, szczególnie przedstawicielom Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego, a także paniom pedagog, nauczycielom wychowania fizycznego oraz informatyki.

Mamy nadzieję, że ta cenna lekcja wychowawcza zostanie naszym uczniom w pamięci na długo, a zdobyte informacje sprawią, że będą potrafili uratować komuś życie!
19
03-2019
ZAWODOWA CORRIDA
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Rozpoczęliśmy kolejną zawodową przygodę tym razem w Hiszpanii z chłopcami z technikum mechatronicznego i dziewczętami z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Do Malagi, miasta praktyk zawodowych dotarliśmy późnym popołudniem 16 marca 2019. Po zakwaterowaniu, obiedzie, krótkim odpoczynku i poznaniu obiektu, wspólnie z hiszpańskim opiekunem naszej grupy Panią Anną Přibylovà wyruszyliśmy na pierwsze zapoznanie z miastem. Pani Ania pokazała nam miejsca, które mogą się nam przydać: sklepy, ulice, drogę do centrum miasta, przystanki autobusowe, z których uczniowie będą dojeżdżać na praktyki. Na dalsze zwiedzanie umówiliśmy się już na następny dzień, bo zmęczenie dało o sobie znać.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do centrum Malagi. Właśnie odbywał się ważny w Hiszpanii festiwal filmowy, zjechały gwiazdy i reżyserzy z całego kraju.

Nasze dziewczęta też „robiły za gwiazdy” wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Południowa prowincja Andaluzji de Malaga cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów z całego świata. Głównie za sprawą swojego wybrzeża Costa del Sol, ok. 160 km plaż o znakomitej infrastrukturze. Jednakże Prowincja Malaga daje przyjezdnym nie tylko słońce, plaże i wyśmienite warunki wypoczynku. Jej tereny posiadają unikatowe w całej Hiszpanii dziedzictwo kulturowe sięgające 40 000 lat w przeszłość.

Zwiedziliśmy Catedral de la Encarnacion, ruiny teatru rzymskiego, dom malarza Pablo Picasso uznanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, twórcy nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

W poniedziałek po porannej odprawie i przypomnieniu miejsc pracy wyruszyliśmy na swoją zawodową „hiszpańską ścieżkę”.
15
03-2019
KONCERT CHARYTATYWNY DLA RITY
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Pięknie, wzniośle, bajecznie, tanecznie, muzycznie, bajerancko, ale tez niezwykle uczuciowo, rzewnie i od serca. Tak można określić to co wydarzyło się wczoraj w naszej szkole. A był to „Koncert dla Rity” chorej na autyzm dziecięcy, córeczki naszej Koleżanki, Nauczycielki, Wychowawczyni Asi Surmacz.

Różowe serca, które wspólnie z młodzieżą przygotowały Panie Jadzia, Jemioło, Madzia Żurek Opiła, Agnieszka Kornaś, Ewa Kłuś i Iwonka Franczyk, witały wszystkich, którzy przybyli na wydarzenie – nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły i zaproszonych gości - naszych sąsiadów maluszków z przedszkola nr 7 na Zielonce.

Słowa do wszystkich skierowała Pani Asia Surmacz mama malutkiej Rity, przybliżając w czułych słowach schorzenie, nawiązując do istoty pomocy i wrażliwości na inność. Mali przyjaciele rozpoczęli koncert wchodząc ze śpiewem piosenki „Bociek i żabka” czym wzbudzili zainteresowanie i rozbawienie. Zajęli „vipowskie miejsce” tuż przed sceną. Koncert rozpoczął się na dobre. Piękne wzruszające wiersze przeplatane piosenkami recytowali uczniowie przygotowani perfekcyjnie przez Panią Marzenę Lechowicz Liro. Wychodzili z różnych miejsc co wzbudzało zaciekawienie obecnych. Piosenki śpiewane przez szkolny zespół pod batutą Pani Ani Rudnik znakomicie oddał atmosferę wydarzenia. Przedszkolaczki byly numerem 1 koncertu tańcząc przy każdej piosence. Do zabawy z przedszkolaczkami ruszyli nasi uczniowie. Wszystkim udzieliła się zabawa.

Takiej ofiarności nie spodziewali się organizatorzy imprezy. Zebrano 4589 zł. Uczestniczyły wszystkie klasy, które były w tym czasie w szkole (1bwa, bw, 2TH, 2TBG,1 TI,3zb, 3 TMe,1TGG, 3zwa,3TGs, 1TH, 4TBG,3TIG,3TB, 3zs, 2TI, 2zb, 4TI,3zb,3zk,, 3Th, 2TMe, 4TGs,2bb,3Te, 3zm,1TE, 2TGS, 2TE, 4TIM, 1BKE, 2zwa.
Maturzyści przekazali pieniądze pozostałe z organizacji studniówki.
Swoje serce i hojne datki złożyli nauczyciele i pracownicy szkoły.

Podziękowania kieruję do współorganizatorów koncertu: Paniom Ani Rudnik wraz z zespołem, Marzenki Lechowicz- Liro, Jadwigi Jemioło, Madzi Żurek Opiły, Agnieszki Kornaś, Iwonki Franczyk, Ewy Kłuś, Marzence Dzień, Dorocie Pabian, Asi Martynie, Eli Duch, Panu Tomkowi Kukli z zespołem informatyków, Panom z warsztatów szkolnych. Podziękowania należą się Dyrekcji wrażliwość i możliwość przeprowadzenia koncertu.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Robertowi Wieciechowi absolwentowi naszej szkoły i szefowi firmy „Robertus”, który bezinteresownie i profesjonalnie z wysokiej jakości sprzętem nagłaśniał naszą imprezę.
15
03-2019
WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO QUBUS HOTEL**** KRAKÓW
Patrycja Rachfał IITH
Jedną z form zdobywania wiedzy jest udział w wycieczkach przedmiotowych, dlatego 11 marca uczniowie klasy 2TH odwiedzili hotel Qubus w Krakowie, gdzie mogli bliżej poznać specyfikę swojego zawodu.

Po dotarciu na miejsce zostaliśmy serdecznie przywitani przez pracownika recepcji, który oprowadził nas po obiekcie i przedstawił jak ,,od kuchni'' działają wszystkie piony hotelu. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy centrum konferencyjne, z którego słynie sieć hoteli Qubus, nastawionych na obsługę turystyki biznesowej. Tam mogliśmy zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje hotel oraz posłuchać o organizacji konferencji, bankietów i imprez okolicznościowych. Następnie zobaczyliśmy dwa typy jednostek mieszkalnych - junior suite i duble room. Przewodnik zapoznał nas z typowym wyposażeniem pokoi oraz statystykami obłożenia hotelu. Zobaczyliśmy także SPA, basen oraz salę restauracyjną, gdzie zgłębiliśmy wiedzę o ich codziennym funkcjonowaniu.

Z pewnością, dzięki tej wycieczce każdy z nas mógł bliżej zapoznać się z pracą w hotelu oraz usłyszeć kilka rad od doświadczonego personelu.
06
03-2019
NAJLEPSZY ADRES W IRLANDII
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Od 2005 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku uczestniczy w projektach unijnych wysyłając uczniów na praktyki zawodowe do różnych krajów. Współpracujemy z różnymi organizacjami, które dla nas te praktyki przygotowują, szukając dobrych miejsc, aby uczniowie zdobyli lub poszerzyli umiejętności zawodowe.

W tym roku podjęliśmy współpracę z irlandzką firmą hostingową YOUR INTERNATIONAL TRAINING w IRLANDII w mieście TRALLE, która łączy, zarządza i koordynuje program dla obywateli europejskich w Irlandii w ramach programu UE "Erasmus +". Obsługuje grupy i osoby prywatne w następujących programach: Erasmus + KA 1, Erasmus + KA 2, Erasmus KA 3. W Europie współpracuje ze szkołami, kolegiami, uniwersytetami, rządowymi agencjami zatrudnienia i organizacjami pozarządowymi w ramach partnerstwa europejskiego. Wspiera wymianę pomysłów poprzez warsztaty, seminaria, praktyki zawodowe, kursy językowe i działania kulturalne, które z kolei umożliwiają transfer innowacji i umiejętności w całej Unii Europejskiej. Jej oddziały mieszczą się w Tralee, Malow, Sligo, Galway, Youghal.

Jak zazwyczaj bywa każda ze stron ma pewne obawy dotyczące współpracy i osiągnięcia założonych celów, zapewnienia dobrych zakładów praktyk, programu kulturowego itp.

Już pierwsze kontakty z firmą rozwiały nasze obawy, a później było już coraz lepiej a nawet doskonale. Odbyto wiele telekonferencji, w trakcie których „dopinano” wszelkie sprawy. Szkoła zaprosiła przedstawiciela organizacji, aby podpisać stosowne umowy, uzgodnić potrzeby i zadania każdej ze stron oraz poznać się osobiście. Spotkanie ustalono na 15.01.2019.

W szkole pojawiła się prężna Pani Dyrektor Partycja Pilarek, przedstawiając firmę, osoby w niej zatrudnione, doświadczenie w zakresie realizacji projektów. Ze strony szkoły w spotkaniu uczestniczyli dyrektor, koordynator i zastępca oraz kierownik praktycznej nauki zawodu.

Rzeczowo i konkretnie zostały uzgodnione zadania obu stron, podpisano dokumenty o współpracy, niezbędne do realizacji projektu. W godzinach popołudniowych odbyło się szkolenie dla wybranych uczestników projektu – uczniów 3 klasy Technikum Informatycznego. Uczniowie chłonęli każde słowo Pani dyrektor, która opowiadała o mieście praktyk Tralee, przedstawiała miejsca praktyk dobrane zgodnie ze złożonym CV, miejsce zakwaterowania oraz opowiadała o kuchni, zwyczajach i obyczajach Irlandczyków.

W Tralee
Irlandia przywitała uczniów śniegiem ale niezwykle ciepło. Chłopcy byli mile zaskoczeni hostelem, kuchnią i perfekcyjnym dobrem miejsc praktyk. Po pierwszych dniach, w trakcie których ćwiczono język zawodowy, uczniowie rozpoczęli swoją przygodę zawodową z firmami irlandzkimi. Każdemu z chłopców podczas praktyki towarzyszył opiekun wyznaczony przez firmę. Chłopcy bardzo dobrze radzili sobie z zadaniami zawodowymi. Pracodawcy chwalili naszych uczniów za obowiązkowość, rzetelność, umiejętności, ale też za kreatywność.

Dla uczestników YOUR INTERNATIONAL TRAINING, w ramach programu kulturowego zorganizowała wycieczki do najpiękniejszych miejsc w hrabstwie Kerry. Byli na półwysepie Dingle, Ring of Kerry - jednym z najpiękniejszych irlandzkich szlaków turystycznych, plażach i klifach Ballybunion. Byli też w Cork, drugim co do wielkości mieście Irlandii, leżący przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego.

Wizyta monitorująca
Odbyła się w dniach 18 - 22.02.2019. Uczestniczyli w niej koordynatorzy i dyrektor szkoły. Do kontroli zaproszono Dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku. Kontrolujący spotkali się z pracownikami organizacji. Spotkania przebiegały w konkretnej, rzeczowej, ale przemiłej atmosferze. Perfekcyjnie przygotowano kontrolę, przedstawiono zajęcia językowe jakie mieli uczestnicy (jeden plan lekcji przekazano szkole), przeprowadzono spotkania z opiekunami praktyk w miejscach praktyk (6 firm), omówiono osiągnięcia uczniów.

Wysoka kompetencja pracowników, merytoryczność w działaniu ale też niesamowita życzliwość, radość w działaniu, uśmiech na co dzień, to niewyobrażalne atuty tej firmy.

To niebywały sukces tej współpracy. Uczniowie są bardzo zadowoleni z doświadczenia, jakie zdobyli, z umiejętności, które będą mogli wykorzystać w pracy, kontaktów, które nawiązali, miejsc które zobaczyli, kraju, który poznali, z jego kulturą, kuchnią, zabytkami i przede wszystkim optymizmem i radością. Po wizycie, możemy powiedzieć, że to najlepszy partner, z jakim przyszło nam pracować do tej pory.

Powrót
1 marca wrócili nasi informatycy - „Europejczycy” po miesięcznej praktyce w Irlandii. Doświadczenia i umiejętności, jakie zdobyli, pomogą im w dalszym kształceniu a przede wszystkim w pracy. Sukcesem tej mobilności jest opracowanie dla firmy Systems for Education w Tralle przez naszych uczniów Rafała Widło i Jakuba Filipa systemu operacyjnego do energooszczędnej pracowni komputerowej oraz przygotowalnie strony internetowej dla tego projektu.

Chłopcy otrzymali wysokie oceny z praktyk oraz zapewnienia firm, w których pracowali, o możliwości zatrudnienia, jeśli tylko będą chcieli. Dostali też „porcję” odwagi, obycia w multikulturowym świecie oraz umiejętności językowych w zawodzie.

Praktyka zawodowa i pobyt W TRALLE na długo zostaną naszym „bohaterom” w pamięci i działaniach.